در این مقاله شما را با کاربرد انواع نخ، موارد استفاده انواع نخ و کاربرد نخ‌های طبیعی و مصنوعی آشنا می‌کنیم.
نخ یکی از محصولات بسیار پر کاربرد در تمام زمان‌ها بوده‌است. نخ‌ها انواع مختلفی دارند و به طور کل می‌توان آن‌ها را به دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی تقسیم کرد. هرکدام از نخ‌های طبیعی و مصنوعی کاربردهای متفاوتی دارند و برای موارد مختلفی استفاده می‌شوند.

کاربرد انواع نخ

امروزه نخ‌های موجود در بازار دارای تنوع بسیار هستند. انواع نخ‌ها در رنگبندی متفاوت و برای مصارف گوناگون تولید می‌شوند که می‌توانید بر حسب نیاز، از نخ مورد نظر خود استفاده کنید.
توجه به ویژگی‌های هر نخ و توجه به کاربرد انواع نخ، می‌تواند بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد. برای مثال نمی‌توان از نخی که برای دوخت پارچه به کار می‌رود، برای قالیبافی استفاده کرد. یا نخ مورد نظر برای جراحی با نخ بسته‌بندی بسیار متفاوت است. هرکدام از نخ‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و در موارد مختلفی کاربرد دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

کاربرد نخ‌های مصنوعی

نخ‌های مصنوعی انواع مختلفی دارند که هر کدام برای موارد مختلفی استفاده می‌شوند.

1-کاربرد نخ پلی استر

بیشترین کاربرد نخ پلی استر در صنعت پارچه و لباس است. پارچه‌ی تولید شده با نخ پلی استر شکل خود را حفظ می‌کند؛ بنابراین برای دوخت لباس‌های رسمی مناسب است. از نخ پلی استر برای تولید انواع پارچه‌ها، انواع لباس‌ها، فرش، پرده، ملحفه، رو تختی و مواردی از این دست استفاده می‌شود.
نخ پلی استر علاوه بر منسوجات خانگی و لباس، به دلیل استحکام بالایی که دارد در مواردی مانند تولید انواع طناب در صنعت نیز، کاربرد دارد.

کاربرد نخ پلی استر DTY

از نخ DTY برای تولید انواع لباس‌های ورزشی زمستانی، انواع لباس زیر، پارچه‌ی رو مبلی، انواع پارچه‌ی پرده‌ای، جوراب و مواردی از این دست استفاده می‌شود.

کاربرد نخ پلی استر ATY

نخ ATY در تولید انواع پتوهای مسافرتی، فرش‌های ماشینی، پرده‌های اسپرت و فانتزی، روکش صندلی، چادر صنعتی، شلنگ و… کاربرد دارد.

کاربرد نخ پلی استر FDY

نخ FDY در موارد بسیاری کاربرد دارد. از جمله:

 • تولید روکش‌های مختلف صنعتی، موکت، عایق کاری، کفپوش‌ها.
 • قسمت جاذب پوشک، دستمال مرطوب، پدهای بهداشتی.
 • لباس‌های بیمارستانی، باند، ست جراحی، چسب زخم.
 • تولید پارچه‌های رو مبلی، انواع پارچه‌ی پرده‌ای، پارچه‌ی کرپ، انواع چادر زنانه، پارچه‌ی توری، انواع روسری، فرش ماشینی، ساک، چمدان.
 • فرش شگی.
 • دوخت کمربند ایمنی در خودرو، روکش صندلی، تودوزی خودرو.
 • به عنوان ماده‌ی اولیه‌ی نخ‌های تابیده، شانل، راشل.

کاربرد نخ پلی استر POY

از نخ POY در صنایع نساجی به طور گسترده استفاده می‌شود. این نخ علاوه بر ماده‌ی اولیه جهت تولید نخ استرچ (ATY) و نخ تکسچره (DTY)، کاربردهای دیگری نیز دارد. مانند:

 • تولید پارچه رو مبلی و پرده‌ای
 • تولید لباس‌های ورزشی زمستانی
 • تولید انواع لباس پیراهنی و لباس کار
 • تولید انواع جوراب
 • لباس زیر
 • تولید فیلتر
 • انواع لباس زیر و پارچه‌های کشبافت
 • تولید پارچه مخصوص نظافت تجهیزات

2-کاربرد نخ اکریلیک

نخ اکریلیک جزو نخ‌های مصنوعی است و در تولید لباس‌های مناسب برای هوای سرد (شلوار، دستکش، ژاکت و…) کاربرد دارد. همچنین از نخ اکریلیک برای تولید انواع فرش، قالیچه، رومبلی و مواردی از این دست استفاده می‌شود.
در صنعت، از نخ اکریلیک به عنوان یکی از اجزا سازنده الیاف کربن استفاده می‌شود. همچنین یکی از کاربردهای اصلی نخ اکریلیک در بافندگی است.

3-کاربرد نخ نایلون

نخ‌ نایلون که به نام نخ جراحی نیز شناخته می‌شود، برای جراحی نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود. این نخ برای بستن لایه‌های کوتیکولی پوست مناسب هستند. پزشکان بر اساس نوع زخم و نوع بخیه، از نخ نایلون مناسب استفاده می‌کنند.

4-نخ پلی پروپیلن (پ پ)

بیشترین کاربرد نخ پلی پروپیلن در مصارف بهداشتی و تولید فیلترهای نخ تابیده میکرونی است. نخ پلی پروپیلن در منسوجات بی بافت نیز کاربرد دارند. از دیگر کاربردهای این نوع نخ می‌توان به کاربرد در فیلترهای هوا، مایعات، گاز، جاذب روغن در صنعت نفت، تولید لباس‌های تابستانی، ماسک صورت، پوشش دیوار، بتن، رومیزی و مواردی از این دست اشاره کرد.

کاربرد نخ پلی پروپیلن CF و BCF

از نخ CF در مواردی مانند سرکیسه دوزی، قیطان بافی، بند کفش، تسمه کیف، تسمه ساک و کوله پشتی، پارچه رو مبلی، گونی بافی و… استفاده می‌شود.
همچنین نخ BCF در صنایع مربوط به تولید انواع فرش، روفرشی و موکت کاربرد دارد.

کاربرد نخ گلخانه‌ای

نخ گلخانه‌ای همانطور که از نامش پیداست برای محصولات گلخانه‌ای جهت بالا کشیدن و نگهداری بوته‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5-کاربرد نخ پت

نخ پلی اتیلن ترفتالات یا به اختصار پت، به عنوان یک نخ صنعتی در انواع مختلف منسوجات و پوشاک کاربرد دارد.

6-کاربرد نخ بسته‌بندی

نخ بسته بندی همانطور که از نامش پیداست، با توجه به نوع و ضخامت آن برای بسته بندی انواع محصولات کاربرد دارد.

کاربرد نخ دروگر

نخ دروگر به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارد، در مواردی مانند بسته بندی گندم و جو در ماشین‌ها و دستگاه‌های دروگر کاربرد دارد.

کاربرد نخ کادو

نخ کادو با توجه به ضخامت و وزن کم، برای بسته بندی محصولات در حجم پایین کاربرد دارد. از این نخ در شیرینی فروشی‌ها، سبزی فروشی‌ها و… استفاده می‌شود.

کاربرد نخ تابیده

از نخ تابیده برای بسته بندی انواع کارتن‌ها استفاده می‌شود. نخ‌های سفید تابیده با توجه به کیفیت بالاتر، برای بسته بندی‌های سنگین مناسب هستند.

7-کاربرد نخ موم زده

از نخ موم زده برای هنر چرم دوزی با دست استفاده می‌شود.

8-کاربرد نخ استرچ

از نخ استرچ برای تولید پارچه جین، مخمل نخی، لباس کار، لباس‌های مقاوم به حرارت، لباس‌های راحتی، جوراب، لباس زیر، بانداژ پزشکی و مواردی از این دست استفاده می‌شود.

9-کاربرد نخ لاکرا

از نخ لاکرا برای تولید انواع پارچه استفاده می‌شود. کارخانجات تولید انواع جوراب و لباس‌های ورزشی، از نخ لاکرا به وفور استفاده می‌کنند. به دلیل خاصیت کشسانی این نخ، از آن در تولید لباس‌های ورزشی، انواع لباس شنا و همچنین انواع کلاه استفاده می‌شود.

10-کاربرد نخ نامرئی

نخ نامرئی همانطور که از نامش پیداست، در جواهر دوزی، دوخت لباس عروسک و به طور کل مواردی که نیاز است تا دوخت رویه مشخص نباشد، کاربرد دارد.

11-کاربرد نخ عمامه

نخ عمامه در هنرهایی مانند گلدوزی، نمددوزی، دوخت حاشیه، روبان دوزی و… کاربرد فراوان دارد.

12-کاربرد نخ سرکیسه دوزی

از نخ سرکیسه دوزی در جنس پلی پروپیلن و پلی استر برای دوخت استفاده می‌کنند. در کارخانه‌ها از دستگاه سرکیسه دوزی برای دوخت کیسه‌ها استفاده می‌کنند که نیاز به این نوع نخ دارد.

کاربرد نخ‌های طبیعی

نخ‌های طبیعی انواع مختلفی دارند که در ادامه به کاربرد برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

1-کاربرد نخ ابریشم

ابریشم طبیعی جزو نخ‌های بسیار گران قیمت است و از این نخ برای تولید انواع قالی و قالیچه، فرش، گلیم،انواع پارچه‌های گران قیمت و همچنین برای دوخت موقت استفاده می‌کنند.

2-کاربرد نخ پشمی

از نخ پشمی برای تولید انواع لباس‌های زمستانی استفاده می‌شود. این نوع نخ برای دوخت لباس‌های نازک مناسب نیستند.

3-کاربرد نخ پنبه

نخ پنبه که از الیاف طبیعی به دست می‌آید، در اندازه‌های مختلف برای کوک زدن و رویه‌ی لباس‌ها کاربرد دارد.

4-کاربرد نخ کتان

این نخ به دلیل ظرافتی که دارد، برای تولید انواع لباس‌های راحت زمستانی مناسب است.

آشنایی با کاربرد انواع نخ‌های طبیعی، مصنوعی و مخلوط موجود در بازار، به شما کمک می‌کند که به درستی از آن‌ها استفاده کنید. بهتر است کاربرد انواع نخ و موارد استفاده انواع نخ را به درستی بشناسید. ویکی فایبر عرضه کننده انواع کش، طناب، نخ و الیاف مصنوعی مفتخر است در این زمینه به شما یاری برساند. برای اطلاع بیشتر درباره‌ی خصوصیات انواع نخ‌های مصنوعی و همچنین اطلاع از آخرین قیمت نخ، الیاف، کش و طناب به وبسایت ما مراجعه کنید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده‌باشد.

دسته مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست