1. ویکی فایبر
  2. »
  3. خرید انواع نخ
لیست محصولات

انواع نخ

امروزه نخ‌ها از تنوع و گستردگی بسیار زیادی برخوردارند. انواع نخ‌ها در جنس‌ها و رنگبندی‌های گوناگون در بازار موجود هستند که کاربردهای متفاوتی دارند و در موارد مختلفی استفاده می‌شوند. هرکدام از نخ‌های موجود در بازار با توجه به جنس آن‌ها و روش تولید، در موارد مختلفی استفاده می‌شوند. به منظور خرید انواع نخ و اطلاع از قیمت و مشخصات انواع نخ در ادامه شما را با ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌کنیم.

انواع نخ از نظر جنس

نخ‌های طبیعی: این نوع نخ‌ها کاملا از مواد طبیعی تولید شده‌اند و در ساختار آن‌ها از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نشده‌است. مانند کتان، پنبه، ابریشم و… .

نخ‌های مصنوعی: در سختار نخ‌های مصنوعی ممکن از مواد طبیعی استفاده شده‌باشد اما این نخ‌ها به روش‌های مصنوعی تولید می‌شوند. مانند نخ‌های ویسکوز و پلی استر.

نخ‌های مخلوط: این نخ‌ها از ترکیب نخ‌های طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند.

کاربرد انواع نخ در خیاطی

یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده در خیاطی نخ است. در هنر محبوب خیاطی برای بخش‌های مختلف از نخ‌های متفاوتی استفاده می‌شود. انتخاب رنگ نخ متناسب با پارچه‌ی مورد نظر برای دوخت لباس یکی از موارد بسیار مهم است.

نخ پنبه‌ای

این نوع نخ بیشترین کاربرد را در خیاطی دارد. از این نوع نخ‌ها برای کوک زدن و رویه دوزی استفاده می‌شود.

نخ ابریشمی

از این نوع نخ‌ها که به صورت عمامه یا بوبین در بازار موجود هستند، برای حاشیه دوزی و گلدوزی استفاده می‌شود.

نخ پشمی یا فاستونی

این نخ‌ها که دارای ضخامت بسیار زیاد هستند، در برجسته دوزی بر روی پارچه‌های پشمی یا به طور کل پارچه‌های کلفت کاربرد دارند.

نخ فلزی

این نخ‌ها تزئینی هستند و برای تزئینات انواع لباس کاربرد دارند.

نخ نامرئی

از نخ نامرئی جهت جواهر دوزی، دوخت لباس عروسک و مواردی که نیاز است تا دوخت مشخص نباشد استفاده می‌شود.

نخ قلاب بافی

از این نخ برای انواع دوخت‌های دستی مانند قلاب بافی، رودوزی، گلدوزی، کاوردوزی، ساخت دستبند، رو دوزی کفش و مواردی از این دست استفاده می‌شود.

نمره نخ چیست؟

منظور از نمره نخ که معمولا روی بسته‌ی آن درج می‌شود، ظرافت آن است. نمره نخ بر حسب وزن در واحد طول آن یا طول در واحد وزن آن اندازه گیری می‌شود. نمره نخ با اعداد 20-30-40-60 نشان داده می‌شود. هنگام خرید نخ باید به نمره آن توجه داشته باشید تا نخ مورد نظر با ظرافت پارچه‌ی خود را انتخاب کنید.

ویژگی نخ خوب

در هنگام خرید نخ باید به ویژگی‌های آن توجه داشته باشید. نخ خوب دارای ویژگی‌هایی مانند موارد زیر است.

  • کیفیت
  • شفافیت
  • رنگ ثابت
  • مقاومت و استحکام

به منظور خرید انواع نخ و اطلاع از قیمت انواع نخ با کارشناسان ویکی فایبر در تماس باشید. ویکی فایبر مرکز عرضه کننده انواع نخ، کش، توری، طناب و الیاف مفتخر است که شما را در این زمینه راهنمایی کند.

فهرست