1. ویکی فایبر
 2. »
 3. خرید انواع نخ
 4. »
 5. خرید نخ پلی استر
لیست محصولات

آشنایی با نخ پلی استر

پلی‌استرها نوعی از پلیمرها محسوب می‏‌شوند، که حاوی گروه‌های استر هستند. پلی استرها منشاء طبیعی ندارند و از واکنش شیمیایی بین دی‌متیل ترفتالات یا اسید ترفتالیک و اتیلن گلیکول به روش ذوب‌ریسی تولید می‌شوند. نخ پلی‏ استر به روش‌‏های صنعتی تولید می‌‏شود. این الیاف با توجه به خواصی که دارد می‏‏‌تواند جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی مانند پشم و پنبه باشد.

در بسیاری از کشورها الیاف پلی‌استر را با نام های مختلفی عرضه می‌کنند، برای مثال انگلیسی ها آن را با نام تریلن یاد میکنند و آلمانی ها نام ترویرا را برای آن انتخاب کردند. در حالی که این الیاف در فرانسه با نام ترگال و در ایتالیا با نام تریتال عرضه میشود.

انواع نخ پلی استر

به طور کل نخ پلی استر از نظر کاربرد و نوع مصرف به شش دسته تقسیم می‌شود.

 1. نخ‌های POY که از ذوب شدن چیپس پلی استر به دست می‌آید.
 2. نخ‌های FDY از کشیده شدن نخ‌های POY به دست می‌آید.
 3. نخ‌های DTY که به نخ استرچ یا نخ تکسچره نیز شناخته می‌شود.
 4. نخ‌های ATY که به نام نخ ایر تکسچره نیز شناخته می‌شود و از جنس DTY است.
 5. نخ‌های اینترمینگل که از جنس DTY هستند.
 6. نخ‌های استیپل که از الیاف بریده شده‌ی فیلامنت در سیستم ریسندگی به دست می‌آید.

تولید نخ پلی استر

همان‏طور که اشاره شد الیاف پلی استر به شیوه‏‌های صنعتی تولید می‏‌شوند. برای تولید نخ پلی استر از ترکیب موادی مانند متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول استفاده می‌‏شود. حاصل ترکیب این مواد به صورت رشته از صفحات خارج می‏‌شود که پس از سرد شدن به صورت لیف در می‌‏آیند و پس از عملیات حرارتی و کشش به اندازه‏‌های دلخواه برش داده‏‌می‏‌شوند. 

مشخصات نخ پلی استر

از خواص مهم نخ و الیاف پالی استر میتوان به استحکام بالا، برگشت پذیری و ثبات ابعادی مناسب، مقاومت سایشی مقاومت در برابر نور خورشید اشاره کرد. پلی استر به دلیل ساختمان شیمیایی خاص خود، کریستالی است و به دلیل عدم وجود گروه‌های فعال در پلیمر آن و جذب رطوبت کم، در مقابل اغلب مواد شیمیایی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. ثبات رنگ و عدم نیاز به اتوکشی، از دیگر خواص مهم این لیف است.  استفاده این الیاف به صورت خالص یا مخلوط با سایر الیاف مانند پنبه، ویسکوز و پشم در تهیه انواع نخ و پارچه های پرده ای، پیراهنی، گردباف، ملحفه ای، فرش، انواع صافی، فیلتر، انواع طناب، کالای خواب مانند لحاف و بالش و غیره است. الیاف پلی استر در بسیاری از کشورها با نام‌های تجاری مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

خواص نخ پلی استر

الیاف پلی استر دارای خواص مهمی مانند موارد زیر هستند.

 • استحکام بالا
 • مقاومت سایشی
 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • مقاومت در برابر مواد مورد استفاده در خشک شویی از جمله سفید کننده‌‏ها
 • ثبات رنگ
 • عدم نیاز به اتوکشی

مشخصات محصولات تولیدی از نخ پلی استر

 • نخ کشیده شده‌یFDY  که در صنایع بافندگی جهت تولید انواع پارچه‌های پرده‌ای، انواع چادر زنانه، تور، پیراهن و مواردی از این دست کاربرد دارد.
 • نخ کشیده نشده که در سیستم تکسچرایزینگ جهت تولید انواع جوراب، پارچه‌ی رومبلی، کشباف و… به کار می‌رود.
 • تاپس که از آن برای تولید پارچه‌های فاستونی و مانتویی استفاده می‌شود.
 • الیاف که در برش‌های مختلف تولید می‌شوند و در کارخانجات جهت تولید نخ‌های مخلوط با پنبه یا ویسکوز و یا به طور خالص در سیستم بی بافت مانند موکت و لایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد نخ پلی استر

الیاف پلی استر به دو صورت سالید و هالو تقسیم می‏‌شود؛ الیاف سالید، الیافی تو پر است که برای صنایع پوشاک و کیف و کفش ومنسوجات بی‌بافت، صنایع خودروسازی، هواپیمایی، ریسندگی و تا حدودی صنایع موکت به کار می‏‌رود.

الیاف هالو به معنای توخالی است. یعنی اگر هر تار این نوع الیاف را با میکروسکوپ مشاهده کنیم، هر تار این الیاف به صورت تو خالی است. این خاصیت باعث می‌شود تا الیاف پلی استر، خاصیت کش سانی و فنری پیدا کند. این الیاف برای پر کردن مبل و عروسک نیز به کار می‏‌رود.

قیمت نخ پلی استر

نخ پلی استر که در دسته‌ی نخ‌های مصنوعی قرار می‌گیرد به عنوان جایگزین مناسبی برای نخ‌هایی مانند پنبه بسیار مناسب است. نخ پلی استر انواع مختلفی دارد و بر اساس نوع تولید، در موارد مختلفی به کار می‌رود. قیمت نخ پلی استر وابسته به عواملی مانند قیمت روز ارز، قیمت مواد اولیه داخلی و وارداتی، ابعاد کارخانه تولیدی و تعداد کارکنان آن کارخانه و موارد این چنینی است. گروه صنعتی ویکی فایبر چیزی فراتر از فروش و سود بالا را سرلوحه‌ی فعالیت‌های خود قرار داده و با ارتقای سطح کیفی محصولات عرضه شده خود نسبت به دیگر محصولات مشابه در بازار، رضایت بسیار بالای مشتریان را کسب نموده است. جهت استعلام قیمت، مشاوره و یا خرید نخ پلی استر با شماره 77893814 در تماس باشید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند. همچنین جهت مشاهده انواع نخ عرضه شده در این مجموعه می‌توانید بر روی خرید انواع نخ کلیک کنید.

فهرست