خرید نخ پلی استر

نخ پلی استر نخی پلیمری و بسیار پرمخاطب است
دسته بندی محصولات

آشنایی با نخ پلی استر

پلی‌استرها نوعی از پلیمرها محسوب می‏‌شوند، که حاوی گروه‌های استر هستند. پلی استرها منشاء طبیعی ندارند و از واکنش شیمیایی بینضخامت های مختلف انواع نخ پلی استر
شرکت های تولید کننده در شهرهای بزرگ کشور، نخ های پلی استر تابیده که از محکم ترین و مقاوم ترین انواع نخ های مصنوعی هستند را، با استفاده از مواد و الیاف درجه یک و تجهیزات اتوماتیک پیشرفته، تولید می‌کنند تا بتوانند محصولی در ضخامت‌های مناسب و با کارایی مطلوب و دوام بالا را تولید و به دست مصرف کننده برسانند. نخ های پلی استر با ساختمان شیمیایی خاص خود که به شکل کریستالی است، در سه مدل مات، براق و نیمه مات، به صورت رول شده طراحی شده اند تا بر حسب نیاز و کاربرد مناسب مورد استفاده قرار گیرد.
دی‌متیل ترفتالات یا اسید ترفتالیک و اتیلن گلیکول به روش ذوب‌ریسی تولید می‌شوند. نخ پلی‏ استر به روش‌‏های صنعتی تولید می‌‏شود. این الیاف با توجه به خواصی که دارد می‏‏‌تواند جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی مانند پشم و پنبه باشد.

در بسیاری از کشورها الیاف پلی‌استر را با نام های مختلفی عرضه می‌کنند، برای مثال انگلیسی ها آن را با نام تریلن یاد میکنند و آلمانی ها نام ترویرا را برای آن انتخاب کردند. در حالی که این الیاف در فرانسه با نام ترگال و در ایتالیا با نام تریتال عرضه می‌شود.

انواع نخ پلی استر

به طور کل نخ پلی استر از نظر کاربرد و نوع مصرف به شش دسته تقسیم می‌شود.

 • نخ‌های POY که از ذوب شدن چیپس پلی استر به دست می‌آید.
 • نخ‌های FDY از کشیده شدن نخ‌های POY به دست می‌آید.
 • نخ‌های DTY که به نخ استرچ یا نخ تکسچره نیز شناخته می‌شود.
 • نخ‌های ATY که به نام نخ ایر تکسچره نیز شناخته می‌شود و از جنس DTY است.
 • نخ‌های اینترمینگل که از جنس DTY هستند.
 • نخ‌های استیپل که از الیاف بریده شده‌ی فیلامنت در سیستم ریسندگی به دست می‌آید.
 • نخ های ITY یا خود تکسچره که با اعمال فرآیند حرارت خواصی مشابه نخ تکسچره پیدا می‌کنند.
 • نخ های TFO  عملیات تابندگی یک فرآیند تکمیلی بر روی انواع نخ‌های فیلامنت نظیر نخ‌های FDY، DTY، ITY  هستند.

ضخامت انواع نخ پلی استر

نخ های پلی استر با ساختمان شیمیایی خاص خود که به شکل کریستالی هستند، از محکم ترین و مقاوم ترین انواع نخ های مصنوعی محسوب می‌شوند. این نخ‌ها در سه مدل مات، براق و نیمه مات، به صورت رول شده و در ضخامت‌های مختلف، با دوام بالا طراحی شده اند تا بر حسب نیاز و نوع کاربرد، به‌درستی مورد استفاده قرار گیرند. شرکت های تولید کننده در شهرهای بزرگ کشور، نخ های پلی استر تابیده، را،  با استفاده از مواد و الیاف درجه یک و تجهیزات اتوماتیک پیشرفته، تولید می‌کنند تا بتوانند در کنار فروش به صرفه، رضایت مصرف کننده را نیز به دنبال داشته باشند.

تولید نخ پلی استر

همان‏طور که اشاره شد الیاف پلی استر به شیوه‏‌های صنعتی تولید می‏‌شوند. برای تولید نخ پلی استر از ترکیب موادی مانند متیل ترفتالات و مونو اتیلن گلیکول استفاده می‌‏شود. حاصل ترکیب این مواد به صورت رشته از صفحات خارج می‏‌شود که پس از سرد شدن به صورت لیف در می‌‏آیند و پس از عملیات حرارتی و کشش به اندازه‏‌های دلخواه برش داده‏‌می‏‌شوند. روش های زیادی برای تولید نخ های پلی استری وجود دارد. و هر یک از نخ ها به دلیل خاص بودن، روش های تولید مختلفی دارند. در تولید نخهای پلی استری از روش های ذوب ریسی، ترریسی و … استفاده میشود.

مشخصات نخ پلی استر

 

نخ پلی استر

از خواص مهم نخ و الیاف پالی استر میتوان به استحکام بالا، برگشت پذیری و ثبات ابعادی مناسب، مقاومت سایشی مقاومت در برابر نور خورشید اشاره کرد. پلی استر به دلیل ساختمان شیمیایی خاص خود، کریستالی است و به دلیل عدم وجود گروه‌های فعال در پلیمر آن و جذب رطوبت کم، در مقابل اغلب مواد شیمیایی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. ثبات رنگ و عدم نیاز به اتوکشی، از دیگر خواص مهم این لیف است.  استفاده این الیاف به صورت خالص یا مخلوط با سایر الیاف مانند پنبه، ویسکوز و پشم در تهیه انواع نخ و پارچه های پرده ای، پیراهنی، گردباف، ملحفه ای، فرش، انواع صافی، فیلتر، انواع طناب، کالای خواب مانند لحاف و بالش و غیره است. الیاف پلی استر در بسیاری از کشورها با نام‌های تجاری مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

خواص فیزیکی الیاف پلی استر

این الیاف به دلیل داشتن خواص الاستیته، در برابر چروک پذیری مقاوم است و نیاز چندانی به اتوکشی ندارد. الیاف پلی استر دارای سطحی صاف و فاقد هرگونه چین‌خوردگی است. این الیاف بر اساس نوع مصرف دارای طول و عرض‌های متفاوت تهیه می‌گردد.

همچنین ارتجاع خوبی داشته به همین دلیل است که پارچه‌های تهیه شده از جنس پلی استر چروک ناپذیرند و شکل خود را به خوبی حفظ می‌کنند. گفتنی است الیاف پلی استر در مقابل حرارت مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. و نهایتا در حرارت 250 درجه سانتی گراد ذوب می‌شوند.

ویژگی های نخ پلی استر

 

انواع نخ پلی استر

الیاف پلی استر دارای خواص مهمی مانند موارد زیر هستند.

 • استحکام بالا
 • مقاومت سایشی
 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • مقاومت در برابر مواد مورد استفاده در خشک شویی از جمله سفید کننده‌‏ها
 • ثبات رنگ
 • عدم نیاز به اتوکشی

به دلیل خاصیت ارتجاعی خوب الیاف پلی استر و شکل فیزیکی و سطح صاف مولکول آن، پارچه‌های تولید شده از این الیاف چروک پذیر نیستند و نیاز به اتوکشی مداوم ندارند.

مشخصات محصولات تولیدی از نخ پلی استر

 • نخ کشیده شده‌یFDY  که در صنایع بافندگی جهت تولید انواع پارچه‌های پرده‌ای، انواع چادر زنانه، تور، پیراهن و مواردی از این دست کاربرد دارد.
 • نخ کشیده نشده که در سیستم تکسچرایزینگ جهت تولید انواع جوراب، پارچه‌ی رومبلی، کشباف و… به کار می‌رود.
 • تاپس که از آن برای تولید پارچه‌های فاستونی و مانتویی استفاده می‌شود.
 • الیاف که در برش‌های مختلف تولید می‌شوند و در کارخانجات جهت تولید نخ‌های مخلوط با پنبه یا ویسکوز و یا به طور خالص در سیستم بی بافت مانند موکت و لایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد نخ پلی استر

الیاف پلی استر به دو صورت سالید و هالو تقسیم می‏‌شود؛ الیاف سالید، الیافی تو پر است که برای صنایع پوشاک و کیف و کفش ومنسوجات بی‌بافت، صنایع خودروسازی، هواپیمایی، ریسندگی و تا حدودی صنایع موکت به کار می‏‌رود.

الیاف هالو به معنای توخالی است. یعنی اگر هر تار این نوع الیاف را با میکروسکوپ مشاهده کنیم، هر تار این الیاف به صورت تو خالی است. این خاصیت باعث می‌شود تا الیاف پلی استر، خاصیت کش سانی و فنری پیدا کند. این الیاف برای پر کردن مبل و عروسک نیز به کار می‏‌رود.

فروش نخ پلی استر

تولیدکنندگان بسیار زیادی در حال فروش نخ پلی استر هستند. همان طور که مطلع هستید، امروزه شاهد اختلاف قیمت بسیار زیادی در بازار هستیم. بنابراین شما به عنوان یک خریدار ممکن است با مشاهده رنج قیمت مختلف در بازار دچار شک و تردید شوید. تیم ویکی فایبر با تولیدکنندگان بسیاری در تماس بوده و به دلیل سابقه طولانی و حضور در بازار به عنوان یک شرکت پویا، می‌تواند به راحتی به تحلیل قیمت‌ها بپردازد و بهترین مورد را به شما عزیزان معرفی کند.

قیمت نخ پلی استر

نخ پلی استر که در دسته‌ی نخ‌های مصنوعی قرار می‌گیرد به عنوان جایگزین مناسبی برای نخ‌هایی مانند پنبه بسیار مناسب است. نخ پلی استر انواع مختلفی دارد و بر اساس نوع تولید، در موارد مختلفی به کار می‌رود. قیمت نخ پلی استر وابسته به عواملی مانند قیمت روز ارز، قیمت مواد اولیه داخلی و وارداتی، ابعاد کارخانه تولیدی و تعداد کارکنان آن کارخانه و موارد این چنینی است. گروه صنعتی ویکی فایبر چیزی فراتر از فروش و سود بالا را سرلوحه‌ی فعالیت‌های خود قرار داده و با ارتقای سطح کیفی محصولات عرضه شده خود نسبت به دیگر محصولات مشابه در بازار، رضایت بسیار بالای مشتریان را کسب نموده است. جهت استعلام قیمت، مشاوره و یا خرید نخ پلی استر با شماره 77939601 در تماس باشید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند. همچنین جهت مشاهده انواع نخ عرضه شده در این مجموعه می‌توانید بر روی خرید انواع نخ کلیک کنید.

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام نخ aty مقرون به صرفه تره یا پلی استر؟ برای فرشبافی میخوام

  پاسخ
  • Shadisharifi
   دی 14, 1400 10:56

   سلام دوست عزیز 🙂 نخ aty به دلیل پروسه طولانی و پیچیده تولیدی که داره از قیمت خیلی بیشتری برخورداره..همچنین باید عرض کنم نخ aty یکی از زیردسته های نخ پلی استره.. شما برای کار فرش بافی میتونین از نخ dty هم استفاده کنین که اتفاقا مقرون به صرفه تره. اگر تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر داشتین میتونین مقاله زیر رو یه نگاهی بندازین : https://wiki-fiber.ir/blog/%D9%86%D8%AE-dty-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

   پاسخ
 • سلام میخوام بدونم کدوم یکی از انواع نخ پلی استر برای فرش بافی مناسب تره؟

  پاسخ
  • Shadisharifi
   دی 14, 1400 11:03

   سلام 🙂 تمامی نخ های پلی استری برای فرش بافی کاربرد دارند. اما باید ببینید چه خوصیتی تو فرش بافی براتون اهمیت بیشتری داره. بعضی از نخ های پلی استری ممکنه با هر نمره نخ به راحتی پیدا نشن و رایج نباشن. برای اطلاعات بیشتر میتونین مقاله زیر رو مطالعه بفرمایین :https://wiki-fiber.ir/blog/انواع-نخ-پلی-استر/

   پاسخ
 • آرمان
  دی 22, 1400 15:01

  کاربرد الیاف پلی استر چیه؟ بیشتر توضیح میدین

  پاسخ
 • سلام میخواستم بدونم نخ poy هم پلی استر محسوب میشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست