نخ poy چیست؟

نخ poy یا نخ نیمه آرایش یافته گونه‌ای از نخ‌های پلیمری هستند که به دلیل ساختار و زنجیره مولکولی نامنظمشان باعث تولید ازدیاد طول در محصول تولید شده از آن‌ها میشوند. این نخ‌ها در کارخانه‌های تکسچرایزینگ، به تکسچره نخ و استرچ تبدیل خواهند شد و یا اینکه شکل نخ پایه در ساخت گونه‌های مختلف نخ‌های تکسچره DTY ،ITY ، ATY  و گونه‌های دیگر نخ‌های کشیده شده (FDY) استفاده می‌شوند. در این مقاله به توضیح و بررسی نخ پلی استری POY  می‌پردازیم و ویژگی و خواص آن را شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

تولید نخ POY

تولید نخ POY همانند نخ‌های پلی استری، نایلون و پلی پروپیلن،  به روش ذوب ریسی است. همان طور که گفته شد برای تولید این نخ از چیپس پلی استر بهره می‌گیرند. به این صورت که چیپس را با فشار هوا به داخل مخازن انتقال می‌دهند. چیپس طبق ظرفیت و میزان خاص به درون کریستالیزور وارد خواهد شد. بعد از انجام این مرحله چیپس‌ها به هم نمی‌چسبند و رطوبت آن‌ها در این مرحله گرفته خواهد شد. چیپس پلی استر پس از خشک شدن به اکسترودر وارد خواهد شد. سپس چیپس ها ذوب شده و به داخل لوله‌های ریسندگی منتقل می‌شوند. بعد از آن پلیمر مذاب به بخش تولید رشته‌های نخ وارد خواهد شد. با بیرون آمدن پلمیر مذاب از سوراخ‌های ریزی که بر روی دستگاه تعبیه شده است، رشته الیاف ساخته می‌شود.

نمره نخ POY چند دنیر است؟

می‌دانیم نمره نخ به معنی نازک یا ضخیم بودن نخ است. محاسبه این نخ عبارت است از نسبت وزن به طول نخ. واحد در نظر گرفته شده برای آن دنیر است، که نشان‌دهنده وزن 9000 متر نخ poy برحسب گرم است.  نمرات نخ POY  از کارخانه ای به کارخانه دیگر متفاوت است. اما نمرات قابل قبول آن چیزی بین 75 تا 1000 دنیر است. همچنین نوع میکروآن بین 50 تا 300 دنیر است.

ویژگی های نخ POY

این نخ از نظر درخشندگی به سه صورت نیمه مات، برایت و سوپر برایت تولید می‌شود. رنگ نخ POY عرضه شده توسط شرکت ویکی فایبر، بسته به انتخاب مشتری تولید می‌شود و از ثبات رنگی بسیار بالایی برخوردار است. تعداد فیلامنت‌های این نخ بسته به نمره نخ ، چیزی در حدود 24 تا 288 است. انعطاف پذیری و قابلیت آویزش پارچه‌های تولید شده از این نخ، از ویژگی‌های دیگر نخ POY  هستند.

کاربرد نخ POY

این نخ دارای کاربرد زیادی است و روز به روز بر این کاربردها افزوده می‌شود. همان طور که توضیح داده شد، این نخ به عنوان ماده اولیه و یا به صورت تلفیقی با دیگر نخ‌ها به کار می‌رود. در ادامه انواع مختلف کاربرد نخ POY را عنوان می‌کنیم.

  • طراحی و تولید پارچه های جلا دهنده عدسی
  • مناسب جهت تولید انواع لباس زیر و لباس زنانه
  • طراحی و تولید انواع پارچه‌های رومبلی و پرده ای
  • مناسب جهت تولید انواع جوراب و پارچه‌های کشباف
  • مناسب جهت تولید انواع لباس پیراهنی و لباس ورزشی ضخیم زمستانی
  • طراحی و تولید پارچه‌های مخصوص نظافت تجهیزات و قطعات میکروالکترونیک

قیمت نخ نیمه آرایش یافته POY

قیمت این نخ به موارد زیادی بستگی دارد. ممکن است دو نخ با نمره نخ متفاوت قیمت یکسانی نداشته باشند. استحکام، اصطکاک، نوع تاب و دیگر خواص همگی تعیین کننده قیمت نهایی این نخ هستند. همچنین با شرایط ناپایدار قیمت ارز، کارخانه‌ها از دادن قیمت خودداری کرده و تنها قیمت را به نرخ روز اعلام می‌کنند. از موارد دیگری که روی قیمت تاثیرگذار است، ابعاد کارخانه تولیدی و قیمت مواد اولیه و برند تولیدکننده نخ است. برخی کارخانه‌ها نخ های با کیفیتی ارائه می‌دهند و به دلیل معروفیت و درجه یک بودن محصولشان، از قیمت بالاتری برخوردار هستند. نخ‌های عرضه توسط شرکت ویکی فایبر رضایت بالای مشتریان را به همراه داشته است و با فعالیت چندساله در این حوزه، حسن نیت خود را ثابت کرده و از مخاطبان زیادی برخوردار است. جهت استعلام قیمت  انواع نخ با شماره 77939601-021 در ارتباط باشید. همچنین جهت مشاهده نخ POY عرضه شده توسط این شرکت به صفحه خرید نخ POY مراجعه فرمایید.

دسته مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست