از به هم بافتن الیاف محصولی به نام طناب به دست می‌آید که در موارد مختلف کاربردهای فراوان دارد. در تولید انواع طناب از مواد مختلفی مانند مو، نایلون، کتان، پشم، کنف، پلی پروپیلن، فولاد و… استفاده می‌شود. آشنایی با انواع طناب جهت خرید طناب مورد نظر اهمیت فراوانی دارد. بافت و ماهیت طناب با توجه به رنگ، ظرافت ، سفتی، استحکام و قابلیت کشش الیاف یا رشته های مورد استفاده در ساخت آن تعیین می شود. در این مقاله به معرفی انواع طناب می‌پردازیم و شما را با مشخصات انواع طناب آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع طناب

به طور کل می‌توان طناب‌ها را از نظر جنس به دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی کرد. ماهیت طناب‌ها با توجه به جنس، خواص، رنگ، قابلیت کشسانی و سایر موارد متفاوت است. طناب‌های طبیعی لطیف‌تر هستند و قابلیت کشسانی خوبی داند، اما ضعیف‌تر هستند. طناب های ساخته شده از رشته هایی که از فلزات شکل‌پذیر یا پلیمرهای مصنوعی گرفته شده اند، از طناب‌های الیاف طبیعی متفاوت هستند. به طور کلی همان طور که ذکر شد طناب از به هم تنیده شدن الیاف به دست می‌آید. الیاف رشته هایی نرم و باریک با ضخامت بالا است که کاربرد زیادی در صنایع فرشبافی، ساخت مخزن آب، تقویت بتن، تولید انواع البسه و محصولات این چنینی دارد. در ادامه با طناب‌های طبیعی و مصنوعی آشنا می‌شویم.

ویژگی طناب‌های طبیعی

در تولید طناب‌های طبیعی از مواد سازگار با محیط زیست استفاده می‌شود و هیچ گونه مواد شیمیایی در ساختار این نوع طناب وجود ندارد. طناب‌های طبیعی استحکام بالایی دارند اما به اندازه‌ی طناب‌های مصنوعی مقاوم نیستند و در مقابل انواع کپک و اشعه UV آسیب می‌بینند. این نوع طناب بر خلاف طناب‌های مصنوعی در اثر قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و گرمای زیاد آسیب نمی‌بینند اما شعله‌های آتش باعث سوختن آن‌ها می‌شود.

از معایب طناب‌های طبیعی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در صورت خیس شدن دچار جمع شدگی می‌شوند و بعد از خشک شدن کار با آن‌ها بسیار دشوار می‌شود.

این طناب‌ها نسبت به طناب‌های مصنوعی با محیط زیست سازگارتر هستند.

معرفی انواع طناب طبیعی

طناب کنفی: این طناب از گیاه‌های طبیعی ساخته شده و به صورت رشته های در هم تنیده است. زبری این طناب حتی از روی عکس کاملا واضح است. یکی از مزیت‌های این طناب، مقاومت بالای آن در برابر شوری آب دریا است. از این رو از آن در قایق‌رانی، بستن الوار و انواع بالابرها استفاده می‌کنند.

طناب مانیلا: کنف مانیل نوعی فیبر است که از برگ‌های گیاه abacá حاصل می‌شود. نام این طناب از نام پایتخت فیلیپین (مانیل) گرفته شده است. طناب مانیل بسیار با دوام، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر آب نمک (آب دریا) است که استفاده از آن را در طناب های کشتیرانی و ماهیگیری امکان پذیر می کند. در جاهایی دیگر می توان از آن برای ساختن صنایع دستی مانند کیف، فرش، لباس، مبلمان و آویز استفاده کرد. طناب‌های مانیلا با تنوع محدودتری نسبت به طناب‌های مصنوعی و حتی کنفی در بازار یافت شده و در برخی از کاربری‌های سیم بکسل ها نیز بعنوان مغزی در آن‌ها به‌ کار گرفته می‌شوند

ویژگی طناب‌های مصنوعی

طناب‌های مصنوعی همانطور که از نامشان پیداست از مواد مصنوعی تولید می‌شوند. این طناب‌ها با نام طناب پلاستیکی نیز شناخته می‌شوند و در تولید آن‌ها از موادی مانند نایلون، پلی استر و پلی پروپیلن استفاده می‌شود. دوام طناب‌های مصنوعی بسیار بیشتر از طناب‌های طبیعی است و به همین دلیل بسیار محبوب هستند.

طول عمر طناب پلاستیکی به طور معمول بیشتر از طناب طبیعی است و هنگام خیس شدن محکم‌تر می‌شوند. همچنین این طناب‌ها کمتر از نوع طبیعی دچار آسیب در مقابل کپک‌ها و اشعه UV می‌شوند.

از معایب این نوع طناب می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در مقابل گرمای کافی ذوب می‌شوند و مقاومت آن‌ها کاهش می‌یابد. همچینن تولید طناب‌های مصنوعی نسبت به نوع طبیعی به محیط زیست آسیب بیشتری وارد می‌کند.

معرفی انواع طناب مصنوعی بر اساس جنس

1- طناب پلاستیکی: از جنس پلاستیک یا پلی پروپیلن تولید می‌شوند و برای مواردی مانند کاربردهای روزمره، صنعتی، مسکونی، فعالیت‌های دریایی، قایقرانی، اتصال بنرهای تبلیغاتی، باغبانی، کارهای دستی و موارد بسیار فراوان دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2- طناب کنفی: این نوع طناب که به نام‌های بنگلادش و جوت نیز شناخته می‌شود، دارای الیاف طبیعی است و به صورت تابیده شده و بافته شده تولید می‌شود. این طناب در ساختمان‌ها، منازل و تزئینات کاربرد دارد.

3- طناب نایلونی: زمانی که طناب پلاستیکی به صورت تابیده تولید شود، به آن طناب نایلونی می‌گویند و از آن به دلیل خصوصیاتی که دارد در صنایع دریایی استفاده می‌کنند.

4- طناب نخی: طناب‌هایی هستند که در تولید آن‌ها از مواد مصنوعی استفاده نشده است و دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت هستند اما رطوبت، کپک و اشعه‌ها به آن‌ها آسیب می‌رساند.

5- طناب پلی اتیلن: این طناب که در دسته‌ی طناب‌های مصنوعی قرار می‌گیرد، دارای ویژگی‌هایی مانند ضداشعه بودن، وزن کم، قابلیت شناور شدن، استحام و مقاومت بالا، رنگبندی متنوع و… است.

6- طناب پلی استر: طناب پلی استر نوعی طناب مصنوعی است که به دلیل ویژگی‌هایی مانند استحکام بالا، انعطاف پذیری، سبکی و… بسیار محبوب و پرکاربرد است.

معرفی انواع طناب مصنوعی بر اساس کاربرد

1- طناب کوهنوردی: همانطور که از نامش پیداست توسط کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این طناب‌ها یکی از مهم‌ترین موارد برای صعود و فرود هستند و در انواع مختلف تولید می‌شوند.

2- طناب بسته بندی: از این طناب برای مصارف خانگی استفاده می‌شود و کاربردهای فراوان دارد. این طناب دارای مزایایی مانند قیمت مناسب، رنگبندی متنوع و در دسترس بودن است.

3- طناب صیادی: از این نوع طناب برای مصرف دریایی و کابل کشی در مخابرات استفاده می‌شود و دارای مزایایی مانند قیمت مناسب، مقاومت و استحکام، عایق الکتریکی، عدم جذب آب و کارایی راحت برای صیادی و مخابرات است.

4- طناب مهار: از طناب مهار در صنعت کشتیرانی برای موارد مختلفی استفاده می‌شود و در انواع اندازه‌ها تولید می‌شود. از این نوع طناب معمولا برای برپا کردن چادر، جلو گیری از سقوط دکل و برای حمل و نقل تا وزن (۵۸۰ کیلو گرم) استفاده می‌شود. پوشش این طناب نرم و صاف و مناسب است. وزن این نوع طناب فوق العاده سبک است و حمل آن در وسایل شخصی بسیار آسان است به همین علت صخره نوردانی که مجبور هستند در بعضی از قسمت‌های کوه مدتی در فضا آویزان بمانند از این ریسمان نیز با حلقه کمک می‌گیرند. روکش پلی استر این طناب مقاومت آن را در مقابل حرارت بالا تضمین می‌کند. ترکیب رنگ های این نوع طناب، برای هم زیستی با محیط طبیعت بسیار مناسب است. مثلا رنگ خاکستری برای مخفی بودن آن بر روی خاک مناسب است یا رنگ زرد آن در شب برای دیده شدن افراد گمشده مناسب است.

5- طناب بکسل:این طناب که دو حلقه به ابتدا و انتهایش دوخته شده است برای حمل اشیای سنگین یا حتی بکسل کردن اتومبیل بسیار مناسب است. طناب بکسل یا طناب فولادی از تابیدن سیم‌ها به دور هم تولید می‌شود و در مواردی مانند مهار، کنترل بار، در معادن، جرثقیل، ترمز دوچرخه و نگهداری بار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع تسمه به دلیل مواد بافته شده در طول تسمه از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و قادر است بدون لغزش به اطراف هر جسم سنگینی را به جلو بکشد. بنابراین با همراه داشتن این تسمه در مسافرت ها دیگر نگران گیر کردن لوازم یا وسیله نقلیه خود نباشید.

برای تشخیص طناب پلاستیکی به موارد زیر توجه کنید:

  • شفافیت
  • انعطاف پذیری
  • خاصیت ارتجاعی و کشسانی
  • نرمی و انعطاف
  • چگالی پاین

کلام آخر

در این مطلب به معرفی انواع طناب پرداخته شد. امروزه انواع طناب‌ها در ضخامت‌ها، رنگبندی‌ها و جنس‌های گوناگون برای مصارف مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. به طور کل طناب‌ها را از نظر جنس به دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌کنند. در این مقاله به منظور آشنایی با انواع طناب، آن‌ها را از نظر جنس و کاربرد تقسیم بندی کردیم تا شما را با مشخصات انواع طناب آشنا کنیم. به منظور خرید طناب، بهتر است دیدگاه جامعی در مورد خصوصیات و کاربرد انواع طناب داشته باشید تا در هنگام خرید با مشکل مواجه نشوید. به منظور خرید انواع طناب‌های مصنوعی می‌توانید با شماره‌ی 02177939601 تماس بگیرید و با کارشناسان ویکی فایبر در ارتباط باشید. ویکی فایبر مرکز تامین کننده انواع نخ، الیاف، کش، طناب و توری مفتخر است که شما را در این زمینه راهنمایی کند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دسته مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست