نخ ایرتکسچره ATY نخی پلی استری است

نخ رشته‌هایی باریک و طویل ساخته شده از الیاف مصنوعی و طبیعی است. در چند دهه اخیر استفاده از نخ‌های پلیمری با توجه به خواص مطلوبشان افزایش یافته یافته است. در این میان نخ‌های پلی استری از محبوبیت بیشتری برخوردارند. شناخت انواع نخ پلی استر به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا بهترین نخ را برای محصولشان انتخاب کنند. نخ پلیمری ATY یا نخ ایرتکسچره یکی از نخ‌های پلی استری محسوب می‌شود که کاربرد فراوانی در صنایع نساجی دارد. در این مقاله با نخ ایرتکسچره ATY آشنا می‌شویم و به بررسی انواع نخ ATY می‌پردازیم. اگر علاقه مند به شناخت این نخ هستید، این مقاله را از دست ندهید.

تولید نخ ایرتکسچره (ATY)

فرآیند تکسچره بر روی نخ، یک عملیات است که توسط جت های هوا انجام می‌پذیرد. ماشین آلات تولیدکننده نخ‌های پلی استری که مجهر به قابلیت های مختلفی هستند، با اعمال فشار هوا بر روی نخ‌ها، آن‌ها را از نظر شکل ظاهری شان به صورت‌های متنوعی در می‌آورند.  به وسیله این قابلیت، نخ‌ها خاصیت در هم رفتگی پیدا می‌کنند و به نخ طبیعی شبیه می‌شوند. نخ‌های تکسچره شده به وسیله هوای فشرده با هدف مشابه سازی خصوصیات ظاهری نخ پلی استر با انواع نخ‌های ریسیده پنبه، پشم و آکریلیک، تولید می‌شود.

خواص نخ ایرتکسچره (ATY)

این نخ وزن بسیار کمی دارد و بسیار سبک است. جذب رطوبت بسیار اندکی دارد و در صورت چرک شدن، به راحتی تمیز می‌شود. برای دسترسی به خواص ایده آل، می‌توان این نخ را با باقی نخ‌های پلی استری مخلوط کرد تا نخی با مشخصات فنی دلخواه به دست آورد. نخ aty به وسیله ماشین آلات با سرعت بسیار بالا تولید می‌شود. نمره این نخ بین بازه 200 تا 3000 متغیر است و طبق درخواست مشتری تولید می‌شود. این نخ از نظر براقیت دارای 3 رنج نیمه مات، برایت و سوپر برایت است.

موارد استفاده و کاربرد نخ aty

این نخ در مصارف صنعتی، پارچه تریکو ، لباس شنا یا همان مایو، فرش ماشینی، چمدانهای مسافرتی، پتوی مسافرتی، پرده های اسپرت و فانتزی،چادر های صنعتی، روکش صندلی، ژئوتکستایل، شلنگ و مصارف دیگری کاربرد دارد. علاوه بر این موارد، نخ ایر تکسچره در چله بافی، پود مجازی، پود فرش، تار و پود پتو و … نیز به کار می‌رود.

کاربرد انواع نخ aty

  • نخ‌های مورد استفاده در تخت بافی(تریکوبافی): نخ مورد استفاده در تریکوبافی باید ظاهری شبیه به پشم یا اکریلیک داشته باشد. بنابراین در هنگام تولید، تغذیه اضافی بالاتر درنظر گرفته می‌شود تا حلقه‌های ایجاد شده در نخ افکت، حجم بیشتری به نخ بدهد. نمره نخ مصرفی در تریکوبافی از 600 تا 1300 دنیر متغیر است.
  • نخ‌های مورد استفاده در خاب فرش: نخ های مورد استفاده در خاب فرش باید از براقیت و برگشت پذیری خوبی برخوردار باشند. زیرا جلوه و ظاهر فرش، اهمیت زیادی برای خریدار دارد. به طور معمول این نخ ها با POY (برای آشنایی با نخ نیمه آرایش یافته poy بر روی لینک کلیک فرمایید)، ترکیب می‌شوند و ظاهری صاف و یک‌دست دارند.
  • نخ‌های صنعتی: مصارف صنعتی این نخ شامل تولید فیلتر و ژئوتکستایل می‌شود. در این مصارف دنیرهای مختلف با خواص متفاوت مورد نیاز است. در پایان شایان ذکر است، فناوری ATY قابلیت بالایی در تولید نخ های دوجزئی و خاص دارد ولی تاکنون به این ویژگی کمتر توجه شده است.

قیمت نخ ایرتکسچره ATY

عوامل زیادی در تعیین نهایی قیمت نخ ATY تاثیرگذار هستند. قابل ذکر است به دلیل فرآیند تولید پیچیده ای که برای این نخ نیاز است، به طور کلی تولید این نخ بسیار پایین بوده و برای خریدار مقرون به صرفه نیست. همچنین هرچه دنیر یا نمره نخ پایین تر باشد بر قیمت نهایی نخ افزوده می‌شود. رنگ انتخابی از موارد دیگری است که باید به آن توجه زیادی داشت. برخی از رنگ‌ها از رنگ های دیگر قیمت بالاتری دارند. در نهایت قیمت نخ وابسته به شرایطی مانند قیمت روز ارز، قیمت مواد اولیه و ابعاد کارخانه تولیدی است. جهت خرید نخ ATY میتوانید با شماره 77939601-021 در ارتباط باشید.

همان طور که پیش تر گفته شد نخ های پلی استری انواع مختلفی دارند. شناخت انواع نخ پلی استر برای تولیدکنندگان نخ حائز اهمیت بسیاری است. زیرا استفاده از نخ ها تخصصی تر شده است و شناخت خواص و ویژگی های هر نخ باعث میشود تا تصمیم بهتری برای تولید محصول گرفته شود. در این مقاله به  بررسی نخ ATY یا نخ خودتکسچره پرداختیم و کاربرد انواع نخ ATY را شرح دادیم. جهت هرگونه ابهام سوال خود را برای ما کامنت کنید تا مشاوران ویکی فایبر در کمترین زمان، به سوال شما پاسخ دهند.

دسته مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست